درمانگاه شمیران نو و شوکت مادر با بیش از ۴۰ سال سابقه در شرق تهران
پیج اینستاگرام درمانگاه پیج اینستاگرام پوست
درمانگاه شوکت به استحضار میرساند در دوره ی کرونا علاوه بر آزمایش حضوری در درمانگاه ، میتوانید در محل کار و یا منزل تست کرونا و خون را بگیرید.

 

لازم به ذکر است تمامی جواب آزمایش به صورت غیر حضوری از طریق واتس اپ بین ساعت ۱۶ الی ۱۹  برای شما ارسال میگردد.

شماره تماس بخش آزمایشگاه درمانگاه : ۰۹۳۳۱۴۷۲۱۸۸
بخش آزمایشگاه

تمامی تست های آزمایشگاهی انجام میشود

برای تشخیص کرونا به آزماشگاه مراجعه فرمایید.

راه اندازی تست سنجش آنتی بادی های IgG  و IgM بر علیه ویروس COVID19 در آزمایشگاه درمانگاه شوکت

CPK

LDH

CRP

ESR

CBC

آزمایش کراتین فسفوکیناز (CPK)

 

کراتین فسفو کیناز (CPK) آنزیمی داخل سلولی می باشد که غلظت آن در عضله اسکلتی، میوکارد و مغز بالا است و آسیب به هر یک از این بافت ها باعث افزایش سطح سرمی CPK می شود. این آنزیم سه ایزوفرم دارد که هر یک منشا بافتی CPK سرم را مشخص میکند: (MM عضله اسکلتی)، (MB میوکارد) و (BB مغز). بیش از 95 درصد CPK توتال سرم را درافراد سالم تقریبا CPK-MM تشکیل می دهد. افزایش فعالیت CK پلاسما می تواند ترکیبی از این سه ایزو آنزیم باشد که بیشترین مقدار را CPK-MM تشکیل می دهد. علت پایین بودن غلظت MB و فقدان BB در سرم، کم بودن میزان آن در بافت قلبی و مغز و کوتاه بودن نیمه عمر MBو BB درمقایسه با MMمی باشد. همچنین BB قادر نیست از سد رگ های خونی – مغزی عبور کند. در جریان خون آنزیم های پروتئولیتیک،MM را به MM 1 وMM2 و MB را به MB1 وMB2 هیرولیز می کنند.

آزمایش لاكتات دهيدروژناز (LDH)

 

یک آنزیم داخل سلولی می باشد که در سلول های بسیاری از بافت های بدن به خصوص در کلیه ها، عضلات اسکلتی، قلب، کبد، RBC ها، مغز و ریه ها وجود دارد. LDH در سرتاسر بدن وجود دارد، در نتیجه سطوح LDH توتال نمی تواند شاخص اختصاصی برای یک بیماری خاصی یا نشان دهنده ی آسیب وارده بر عضو خاصی باشد. وقتی که سلول های حاوی LDH دچار آسیب یا بیماری می شوند، تخریب می شوند و LDH به خون ریخته می شود و سطح آن افزایش می یابد. مقدار LDH اندازه گیری شده نشان دهنده ی LDH توتال می باشد. 

آزمایش CRP

 

 یک پروتئین واکنشگر فاز حاد غیراختصاصی است و اغلب برای تشخیص عفونت های باکتریایی و اختلالات التهابی مانند RA و تب روماتیک استفاده می شود. CRP در طی یک دوره التهاب حاد و سایر بیماری ها در کبد ساخته می شود. پاسخ مثبت نشان دهنده وجود بیماری است ولی این تست علت بیماری را مشخص نمی کند. آزمایش CRP نسبت به ESR شاخص حساس تر و وسیع تری است. در التهاب حاد CRP سریع تر و بیش تر از ESR افزایش می یابد و با بهبودی بیمار، سریع تر به مقدار طبیعی باز می گردد. ممکن است از آزمایش CRP برای تشخیص عفونت پس از زخم استفاده شود. سطح CRP چهار تا شش ساعت پس از جراحی افزایش می یابد و از روز سوم پس از عمل جراحی شروع به کاهش می کند. پایین نیامدن غیرطبیعی سطح CRP می تواند نشان دهنده عفونت یا سکته ریوی باشد.

تست ESR چیست؟

 

آزمایش esr میزان رسوب گلبول قرمز (اریتروسیت) را اندازه گیری می‌کند که نشان دهنده‌ی سرعت ته نشین شدن سلول‌های قرمز خون در پایین یک نمونه خون است. بیماری‌های گوناگونی می‌تواند سبب بالا رفتن یا پایین آمدن ESR شود. با مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید علل افزایش یا کاهش غیرطبیعی ESR را دریابید.

esr در آزمایش خون چیست؟ پزشکان آزمایش ESR را یک آزمایش غیر اختصاصی می‌نامند، چرا که تنها حضور یا عدم حضورِ فعالیت التهابی در بدن را تایید می‌کند. پزشکان معمولا برای تشخیص دادن، از سایر تست‌های آزمایشگاهی، یافته‌های بالینی و سابقه‌ی سلامتی خود فرد در کنار نتایج آزمایش ESR استفاده می‌کنند.
التهاب معمولا در نتیجه‌ی بیماری‌های زمینه‌ای مانند عفونت، سرطان، یا بیماری خود ایمنی در بدن رخ می‌دهد.

آزمایش کم خونی یا CBC

 

غربالگری، تشخیص یا پایش انواع بیماری ها و شرایطی که بر سلول های خونی تأثیر می گذارد مانند کم خونی (آنمی)، عفونت، التهاب، سرطان، اختلالات انعقادی (خونریزی). شمارش کامل خون (CBC) آزمایشی است که سلولهای در گردش خون را آنالیز می کند. این سلولها عبارتند از گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها. در واقع آزمایش CBC می تواند سلامت کلی بدن را ارزیابی کرده و به تشخیص انواع بیماری ها مانند عفونت، کم خونی، التهاب و سرطان خون (لوسمی) کمک نماید. سلولهای خونی عمدتا در مغز استخوان تولید و بالغ می شوند. این سلولها در شرایط طبیعی و در صورت نیاز، به جریان خون آزاد می شوند.

آزمایشگاه شوکت
آزمایشگاه شوکت
آزمایشگاه شوکت
آزمایشگاه شوکت